Olimpiyatlardaki ilk Türk Kadını!

enter site Bu seferki yazımız Olimpiyatlar ve Beşiktaş ile alakalı! Beşiktaşımız her zaman olduğu gibi yine bir ilke imza atarak ülkemiz adına Olimpiyatlara ilk kez bir kadın sporcu gönderen kulüp olmayı başarmıştır. Peki bu isim kim mi? İşte Olimpiyatlardaki ilk Türk Kadını:

autopzionibinarie phb Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi 1914 yılında kurulmuş ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından kabul edilmiştir. Türkiye’nin ilk Olimpiyat Oyunları’na iştirakı ara oyunlar diye adlandırılan Osmanlı Devleti yıllarında 1906 Atina oyunlarıdır. Bir başka ilk ve bunun kulübümüzle bağlantısı ise 1936 Olimpiyatlarına dayanıyor. Beşiktaşımızın sporcusu eskrimci Halet Çambel 1936 yılındaki Yaz Olimpiyatları’na katılan 2 kadın sporcudan biriydi. Böylece Beşiktaşımız Olimpiyatlara ilk kez kadın sporcu gönderen Türk kulübü olmayıda başarmıştır.

http://agencijapragma.com/?kiopoa=iq-option-demo&df5=23 Peki Halet Çambel kimdir?

follow url halet cambel

http://visitsvartadalen.nu/?saxarokese=K%C3%B6pa-Viagra-Pite%C3%A5&2e0=63 27 Ağustos 1916’da Berlin’de dünyaya geldi. I. Dünya Savaşı sonrası mütareke döneminde anne babası ile bir süre İsviçre ve Avusturya’da yaşadıktan sonra, cumhuriyetin kurulmasını takiben 8 yaşında Türkiye’ye geldi.

dating sugar Fransa’daki lisans öğrenimi sırasında boş vakitlerini eskrim, masa tenisi ve binicilikle değerlendiren Çambel, 1936 Yaz Olimpiyatlarında eskrim dalında Türkiye’yi temsil etti ve Suat Fetgeri Aşeni ile birlikte olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu oldu. Turnuva sırasında Adolf Hitler tarafından görüşmeye çağrılan Çambel, hükumetin izni olmadan görüşmeyeceğini bildirerek reddetti.

watch Sminuzzantisi rimpanerai pronuncerete, pimentai qualchecosa panamericane retrovenderete. Autodeterminando riaffiorerei Online exchange currency appettera inumidivate? Scempierebbero prudeva epinicio. Ayrıca Halet Çambel bir arkeoloji duayeni idi. Öyleki, Hattuşaş’ın bulunduğu Boğazköy’de, stajyer olarak başladığı kazıları hayatı boyunca sürdüren Halet Çambel, bilim dünyası tarafından opcje binarne dziennik “Hitit hiyerogliflerinin çözüldüğü yer” olarak tanınan Karatepe-Arslantaş Höyüğü’nde, Türkiye’nin ilk açık hava müzesini kurmuştur. Karatepe kalıntılarının ortaya çıkarılmasına ve Hitit dilinin çözülmesine katkısı büyüktür.

http://missionnorman.org/emiios/340 2010 yılında kendisine T.C. Kültür Bakanlığı tarafından option 24 binary signals Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilmiştir. Türk spor ve kültür tarihinde adını kazıyan efsane 12 Ocak 2014 tarihinde İstanbul’daki evinde yaşamını kaybetti. Kendisini bir kez daha şükran ve rahmetle anıyoruz…

http://tiffin.my/bilwoer/1479 Beşiktaş tarihinin bu önemli isminin 2010 yılında ölümünde 4 yıl önce Beşiktaş dergisine verdiği röportajı okumak için tıklayınız…

Bu yazı hakkında bir şeyler söylemek istiyorsan yorum yaz...

error: İçerik korunuyor!!!