Olimpiyatlardaki ilk Türk Kadını!

Bu seferki yazımız Olimpiyatlar ve Beşiktaş ile alakalı! Beşiktaşımız her zaman olduğu gibi yine bir ilke imza atarak ülkemiz adına Olimpiyatlara ilk kez bir kadın sporcu gönderen kulüp olmayı başarmıştır. Peki bu isim kim mi? İşte Olimpiyatlardaki ilk Türk Kadını:

Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi 1914 yılında kurulmuş ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından kabul edilmiştir. Türkiye’nin ilk Olimpiyat Oyunları’na iştirakı ara oyunlar diye adlandırılan Osmanlı Devleti yıllarında 1906 Atina oyunlarıdır. Bir başka ilk ve bunun kulübümüzle bağlantısı ise 1936 Olimpiyatlarına dayanıyor. Beşiktaşımızın sporcusu eskrimci Halet Çambel 1936 yılındaki Yaz Olimpiyatları’na katılan 2 kadın sporcudan biriydi. Böylece Beşiktaşımız Olimpiyatlara ilk kez kadın sporcu gönderen Türk kulübü olmayıda başarmıştır.

Peki Halet Çambel kimdir?

halet cambel

27 Ağustos 1916’da Berlin’de dünyaya geldi. I. Dünya Savaşı sonrası mütareke döneminde anne babası ile bir süre İsviçre ve Avusturya’da yaşadıktan sonra, cumhuriyetin kurulmasını takiben 8 yaşında Türkiye’ye geldi.

Fransa’daki lisans öğrenimi sırasında boş vakitlerini eskrim, masa tenisi ve binicilikle değerlendiren Çambel, 1936 Yaz Olimpiyatlarında eskrim dalında Türkiye’yi temsil etti ve Suat Fetgeri Aşeni ile birlikte olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu oldu. Turnuva sırasında Adolf Hitler tarafından görüşmeye çağrılan Çambel, hükumetin izni olmadan görüşmeyeceğini bildirerek reddetti.

Ayrıca Halet Çambel bir arkeoloji duayeni idi. Öyleki, Hattuşaş’ın bulunduğu Boğazköy’de, stajyer olarak başladığı kazıları hayatı boyunca sürdüren Halet Çambel, bilim dünyası tarafından “Hitit hiyerogliflerinin çözüldüğü yer” olarak tanınan Karatepe-Arslantaş Höyüğü’nde, Türkiye’nin ilk açık hava müzesini kurmuştur. Karatepe kalıntılarının ortaya çıkarılmasına ve Hitit dilinin çözülmesine katkısı büyüktür.

2010 yılında kendisine T.C. Kültür Bakanlığı tarafından Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilmiştir. Türk spor ve kültür tarihinde adını kazıyan efsane 12 Ocak 2014 tarihinde İstanbul’daki evinde yaşamını kaybetti. Kendisini bir kez daha şükran ve rahmetle anıyoruz…

Beşiktaş tarihinin bu önemli isminin 2010 yılında ölümünde 4 yıl önce Beşiktaş dergisine verdiği röportajı okumak için tıklayınız…

Bu yazı hakkında bir şeyler söylemek istiyorsan yorum yaz...

error: İçerik korunuyor!!!