Namağlup Beşiktaş efsanesi…

Beşiktaşımız Süper Lig tarihinin en uzun süre yenilmeyen takımıdır. “Namağlup Beşiktaş” tarihe yazılmaya takımımızın fırtına gibi estiği yıllarda başlamıştır.

1991-92 sezonunun bitimine 5 hafta kala 31.03.1991 tarihinde rakip Gençlerbirliği’ne 2-0 yenilen Beşiktaş bu maçtan sonra adeta bükülmez bir bileğe sahip olmuştur. Sezon bitene kadar başka mağlubiyet almayarak üst üste 2. şampiyonluğuna kavuşan takımımız gözünü daha da yükseklere dikmiştir. Şampiyonluk amacı ile 1991-92 sezonuna başlayan Beşiktaş efsaneleşmiş Metin- Ali-Feyyaz’lı kadrosuyla Gordon Milne yönetiminde sezon boyunca yenilmemiş ve bu sezonu da namağlup şampiyon olarak tamamlamıştır.(Not:Ligde o zaman 16 takım bulunduğundan 1 sezonda toplam 30 maç yapılmaktaydı.) Namağlup şampiyon olarak bir sonraki sezona da hızlı başlayan takımımız ligin ilk 13 maçında bu ünvanını yine korumuştur. 1992-93 sezonunun 14. haftasında  05.12.1992 tarihinde şampiyonluk yarışındaki rakibimiz Galatasaray’a  kendi sahamızda 3-1 yenilmemiz ile bu rekoru  daha fazla geliştirememiştir.

Bu yenilgi ile takımımız toplam 48 maçlık namağlubiyet serisine son vermiştir. Tekrar kırılması çok zor bir rekora imza atan Beşiktaş namağlup tek şampiyon olmasının yanında aynı zamanda en uzun süre yenilmeyen takım olarak bu ünvanı taçlandırmıştır.

 

 

Bu yazı hakkında bir şeyler söylemek istiyorsan yorum yaz...

error: İçerik korunuyor!!!