Kara Kartal’ın hikayesi…

Beşiktaş’ın simgesi olan Kara Kartal’ın çıkış noktasının bir taraftarın tezahüratı olduğunu bir çok kişi bilmez. Dillerden düşürmediğimiz sembolümüzün hikayesi ise şu şekilde:

1940-41 sezonunda Beşiktaş, haftalar ilerledikçe puan farkını açıyor ve ligdeki liderliğini sürdürüyor. Sezonun sonuna 5 hafta kala Süleymaniye ile 19 Ocak 1941 Pazar günü Şeref Stadı’ndaki maçta Beşiktaş, her zamanki gibi yine döktürüyor.Maçın ikinci yarısının ortalarında Beşiktaş, önde olmasına rağmen rakip kaleye bitmek tükenmek bilmeyen hücumlar gerçekleştirdiği sırada siyah beyazlıların akın yönü olan Şeref Stadı’nın Atatürk panosu bulunan tarafındaki tribününden bir taraftar, ”Haydi Kara Kartallar. Hücum edin Kara Kartallar” diye bağırıyor. Stadı dolduran binlerce taraftar ve maçı takip eden gazetecileri bir anda etkileyen balıkçı Mehmet Galin’in bu tezahüratı, o maçtan sonra Beşiktaş’a sembol oldu. 6-0’lık galibiyetin ardından Beşiktaş’ın sembolü ”Kara Kartallar” oldu.

 

Gücü ve endamı ile göklerin hakimi olan kara kartallar belki de siyah beyaz renklere sahip bir takım için yapılabilecek en iyi yakıştırmaydı. Bize de Beşiktaş için böyle güzel bir yakıştırmayı yapan Mehmet Galin’e kara kartal sembolünü kazandırdığı için teşekkür etmek kaldı.

One thought on “Kara Kartal’ın hikayesi…

  • 21 Haziran 2016 at 14:39
    Permalink

    Stada Kartal Girdi Diyeceksiniz Sanmıştım , ama Bizim evcil bir kartal beslememiz gerekiyor, her maçta stadın çevresinde uçsun ,

    Yanıtla

Bu yazı hakkında bir şeyler söylemek istiyorsan yorum yaz...

error: İçerik korunuyor!!!