Hibrit çim nedir??

http://missionnorman.org/emiios/5819 mee dating groningen Beşiktaş’ın yeni stadı Vodafone Arena’nın zemini bilindiği gibi http://bossons-fute.fr/?fimerois=faire-des-rencontres-amicales-angers&aba=7d hibrit çim olacak. Uygulaması çok maliyetli ama uzun vadede çok  faydalı olacak bu yeni nesil çimin aslında ne olduğunu, zemine nasıl uygulandığını, faydalarının neler olduğunu kısaca özetleyelim…

dating and players  

click here Hibrit çim nedir?

follow site Hibrit çim bildiğimiz doğal çim ekilmeden önce milyonlarca follow url 22 cm’lik fiber lifin 20 cm’i toprağın altında kalacak şekilde, eşit olarak dağıtılarak zemine çakılmasıyla elde edilir. Lif çakma işlemi tamamlandıktan sonra doğal çim tohumları zemine serpiştirilir. Büyüyen çimler çakılmış olan lifler ile deyim yerindeyse sarmaş dolaş toprağa kök salar. Toprağın üzerinde kalan kısım ise çimin gövdesinin tutunarak büyümesini ve daha sağlam olmasını sağlar.

http://pialadunia.es/?espikoleto=citas-con-hombres-separados&6dc=e7 hibrit-cim

 

Hibrit çim’in en belirgin özellikleri ise source site sağlamlığı, ve  çim yapısını güçlendirmesidir. Toprak altında kalan fiber lifleri kılavuz edinen çim kökleri zeminde çok daha derine iner ve kökler için sağlam bir tutuş sağlar. Zemin üzerinde kalan 2 cm’lik lif ler ise çimin kopmalara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.  Toprağa çakılan lifler zeminin http://salsiando.com/finelit/5243 drenajının çok daha iyi olmasını sağlarken, ebook strategia opzioni digitali çimlerin kolay yıpranmaması sayesinde tekrar tekrar çimlendirme çalışması yapılmasını da engellemiş olur.

here Dünyadaki örnekleri

Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası gibi önemli turnuvalardaki statlar için kullanılan bu çim türü, Avrupa’nın en önemli ligi olarak kabul edilen Premier Lig’de de bütün takımların tercihi oldu. Dünyada toplam 45 futbol kulübünün stadında hibrit çim uygulanmıştır. Bunların arasında hiç kuşkusuz 2007’de yenilenen Wembley Stadı başı çekiyor.

Wembley ile beraber Arsenal (Emirates), Manchester City (Ettihad), Manchester United (Old Trafford), Tottenham (White Hart Lane), Newcastle (St James) ve Everton (Goodison Park) gibi prestijli statlarda hibrit çim kullanılıyor. Ayrıca 2014 Dünya Kupası için hazırlanan Arena Corinthians, Arena do Gremio ve Sao Jorge’de de benzer uygulama yapıldı. 2010 Dünya Kupası’nda Güney Afrika’da açılışın yapıldığı Nelson Mandela Stadı olmak üzere 3 statta daha hibrit çim var.

Bu sezon Şampiyonlar Ligi finalinin yapılacağı San Siro’ya da hibrit çim serimi yapılırken, Amsterdam Arena, Santiago Bernabeu ve Donbass Arena gibi ünlü stadyumlarda dikkat çekiyor.

 

 

Kısaca hibrit çim’in bir çok faydası vardır. Stat açılıp yoğun bir maç temposuna girildiğinde de bunu futbolcular başta olmak üzere herkes de  net bir şekilde görecektir.

 

One thought on “Hibrit çim nedir??

  • 7 Nisan 2016 at 16:50
    Permalink

    Stadımızın dünyanın en iyilerinden biri olacağını bilmek cok iyi

    Yanıtla

Bu yazı hakkında bir şeyler söylemek istiyorsan yorum yaz...

error: İçerik korunuyor!!!