Feyyaz Uçar: En golcü Kibar Feyzo!!!

Türkiye’de profesyonel futbol hayatının başladığı 1959 yılından beri Beşiktaş’ta en çok gol atan oyuncu Feyyaz Uçar olmuştur. Kibar Feyzo lakaplı oyuncumuz Beşiktaş altyapısından çıkıp yıllarca takımımız için mücadele etmiştir. Lakabı ise az konuşup çok düşünen, kültürlü, eğitimli bir futbolcu olmasından geliyordu. Çok iyi İngilizce konuşan ve az da olsa Fransızca da bilen Feyyaz aynı zamanda bir eğitimci akademisyendi.

Beşiktaş’ta 1982 yılında forma giymeye başlayan Feyyaz 1994 yılına kadar, tam 12 sene takımımız için ter dökmüştür.  1963 doğumlu olan oyuncu henüz 19 yaşındayken kadroyu zorlamaya başlamış ve yedekten de olsa kendine yer bulmaya başlamıştır. Beşiktaş’ta toplam 12 sezon top koşturan Kibar Feyzo, ilk 11’e yedekten girdiği ilk 4 sezon haricindeki bütün sezonlarında 15 golü aşmış ve gerçek bir golcü olduğunu göstermiştir.

1989-90 yılında 33 maçta 29 gol atarak gol kralı olan Feyyaz, Avrupa arenasında da toplam 6 gol atmıştır.  Beşiktaş’ta geçirdiği toplam 12 sezonda takımımız adına 170 gol kaydeden golcümüz Profesyonel Futbol başladıktan sonraki en fazla gol atan oyuncumuz olmuştur. Futbol tarihinin tamamını göz önüne aldığımızda ise 382 gol atan Hakkı Yeten ve 242 gol atan Şeref Görkey’in ardından en fazla gol atan 3. futbolcudur.

Derbilerde Galatasaray’a 18 Fenerbahçe’ye 16 gol atarak bize -şimdi nerede öyle golcüler?- dedirten Feyyaz rakiplerin de adeta korkulu rüyası oldu.  Takımımızda toplam 4 Lig, 3 Kupa, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 1 Başbakanlık, 6 TSYD Kupası şampiyonluğu yaşayan Feyyaz sadece  25 kez A, 3 kez Ümit ve 2 kez Genç Milli Takım formasını giydi.

Metin-Ali’nin Feyyaz’ı

Metin Tekin ve Ali Gültiken ile muhteşem bir üçlü oluşturan Feyyaz adlarına besteler yapılan, rakiplerin gıpta ettiği bir üçlü olmuştu. Takımımızın birisi namağlup olmak üzere üç yıl üst üste şampiyon olmasına vesile olan bu üçlü takımın yeni efsanesi olmuştu : Metin – Ali – Feyyaz atsın Beşiktaş’ım şampiyon olsun bestesi bu üçlü takımdan ayrıldıktan sonra bile uzun yıllar söylenmeye devam etti.

metin ali feyyaz efsanesi

 

1994 yılında Beşiktaş’tan Fenerbahçe ‘ye transfer olan Feyyaz sonrasında Antalyaspor ve Kuşadasıspor’a transfer olarak 1997 yılında futbol hayatını sonlandırdı.

2000 yılında Teknik direktörlüğe başlayan eski oyuncumuz takımımızda 2002-2004 yılları arasında Lucescu’nun yardımcılığını yaptı. Lucescu ile birlikte takımdan ayrılan  Feyyaz sonrasında birçok takımda  teknik direktörlük yapmıştır.

 

Bu yazı hakkında bir şeyler söylemek istiyorsan yorum yaz...

error: İçerik korunuyor!!!