En başarılı 10 gurbetçi kartal

Son zamanlarda ülkemizdeki altyapıların kaliteli futbolcu çıkarma yetersizliğinden ve var olan yabancı kısıtlamasından dolay,ı takımlarımız yurt dışında altyapı eğitimi almış Türk kökenli oyunculara yönelmeye başladı. Bildiğiniz gibi bu konuda Beşiktaş’ımız en dikkat çeken kulüplerin başında geliyor.  Sizler için gurbette dünyaya gözlerini açıp yolu Beşiktaş’ımızla kesişen futbolcularımızdan takımımıza en fazla katkı veren, en başarılı 10 tanesini  derledik.

Ersan Adem Gülüm (Carlton, Avustralya /1987)

ersan-adem-gulum

Ersan çoğu gurbetçinin aksine çok daha uzak diyarlarda, taa Avustralya’da dünyaya geldi.

 

Veli Kavlak (Viyana, Avusturya /1988)

veli-kavlak

Avusturya doğumlu Veli, çifte vatandaşlık sahibi, yerli statüsünde ama Avusturya milli takımında top koşturuyor.

 

Tolgay Arslan (Paderborn, Almanya /1990)

tolgay-arslan

Futbola 4 yaşında başlayan Tolgay Borussia Dortmund altyapısından yetişti.

 

Oğuzhan Özyakup  (Zaandam, Hollanda /1992)

oguzhan-ozyakup

Futbola  Hellas Sport takımında başlayan futbolcu 2002’de AZ Alkmaar altyapısına geçti. 2008 yılında Arsenal’e transfer oldu ve futbol eğitimini Arsenal’de aldı.

 

Gökhan Töre (Köln, Almanya /1992)

gokhan-tore

Bayern Leverkusen altyapısından yetişen oyuncumuz 2009 yılında Chealsea’ye transfer oldu. Hamburg ve Rubin Kazan takımlarında da oynadıktan sonra takımımıza transfer oldu.

 

Olcay Şahan (Düsseldorf, Almanya /1987)

olcay-sahan

Futbola Bayern Leverkusen altyapısında başlayan Olcay sonrasında Borussia Mönchengladbach takımına transfer oldu. 2011 senesinde Kaiserslautern’e transfer olup ilk kez birinci lig seviyesine çıkan oyuncu 2012 senesinde takımımıza transfer oldu.

 

Cenk Tosun (Wetzlar, Almanya /1991)

cenk-tosun

Gaziantepspor’dan transfer ettiğimiz forvetimiz ise yine bir Alman kulübü Eintracht Frankfurt altyapısından yetişti.

 

Ahmet Dursun (Gelsenkirchen, Almanya /1978)

Ahmet_Dursun

Almanya’da aldığı altyapı eğitiminden sonra Kocaelispor’a transfer olan Ahmet Dursun, kalitesini gösterip kısa süre içinde Beşiktaş’ımıza transfer oldu.

 

Tayfur Havutçu (Hanau, Almanya /1970)

tayfur-havutcu

Futbola SV Darmstadt’ta başlayan Tayfur sonrasında Fenerbahçe’ye transfer olup ülkemize geldi. 2 sezon sonra Kocaelispor’a transfer olan oyuncu Beşiktaşımıza geldiğinde 27 yaşındaydı. Buna rağmen 9 sene top koşturup takımımızın sembol oyuncularından oldu.

 

İlhan Mansız (Kempten, Almanya /1975)

Ilhan_Mansiz

SV Lenzfried, FC Kempten ve FC Augsburg altyapılarında oynadığı futbol ve attığı gollerle dikkat çekti ve Köln’e transfer oldu. 1995 yılında ülkemize, Gençlerbirliği’ne transfer olan İlhan 6 sene çeşitli takımlarda top koşturduktan sonra Beşiktaş’ımıza transfer oldu.

 

 

Bu yazı hakkında bir şeyler söylemek istiyorsan yorum yaz...

error: İçerik korunuyor!!!