Beşiktaş’ta 10 numaralı formayı giyen 10 futbolcu

quad dating drug dealer Liste1903 ekibi olarak Beşiktaş tarihini listeler halinde sizlere sunmaya devam ediyoruz. Bu seferki listemiz Beşiktaş’ta 10 numaralı formayı giyen futbolcular! Kimi zaman efsanelerimize verilen 10 numaralı forma, kimi zamansa beklenmedik isimlere kısmet olmuş. 90’lardan önce forma numarası kuralı yüzünden 10 numaralı oyuncunun kadro durumuna göre her maçta değiştiği de oluyordu tabi. Biz, 10 numara diyince akıllara gelen oyuncularımızı sıraladık bu listemizde. Gelin hep beraber bu formanın kimlere gittiğini görelim. İşte karşınızda Beşiktaş’ta 10 numaralı formayı giyen 10 futbolcu;

http://gsc-research.de/gsc/hv_kalender/index.html?no_cache=1 Şeref Görkey (1930-1950)

http://blossomjar.com/pacinity/2414 seref gorkey

go Kolay değil Baba Hakkı’nın olduğu takımda 10 numaralı formayı giymek. Şeref Görkey formamızı giydiği 20 sene boyunca 10 numaralı formayı layığı ile taşımayı bilmiştir.

Futbol hayatı boyunca 320 gol attı. Bunların 99 tanesini voleyle attığı için “Voleci Şeref” olarak anıldı. Duran topların fileye gitmesini gol olarak görmediği için hiç penaltı kullanmadı.
20 sezon boyunca aralıksız Beşiktaş’ta oynadı ve hep 10 numara giydi. Futbolu da 10 numara olarak bıraktı. Şeref Görkey, derbilerin de unutulmaz golcüsüydü. Galatasaray’a 30, Fenerbahçe’ye 13 kez gol atarak, Hakkı Yeten’ in ardından derbilere damgasını vurmayı başardı.

Ayrıca Beşiktaşımızın İnönü Stadı’nda yapılan 100’üncü Yıl kutlamalarında da efsane forvetimiz Şeref Görkey meşaleyi yakan isimdi…. Görkey o günü şöyle anlatıyordu:

“Bir zamanlar Taksim Stadı vardı. Şimdi Gezi Parkı’nın olduğu yer. Biz maçlarımızı orada yapardık. Kadıköy’deki Papazçayırı gibi. Ben Taksim Stadı’nı dün gibi hatırlıyorum. Zaten o stadda oynayıp da hâlâ yaşayan başka topçu kalmadı. Şeref Stadı’nda da çok maç yaptık. Şimdi orada da Çırağan Oteli var. Ama İnönü’nün yeri ayrı. Biz oraya Dolmabahçe deriz, Mithatpaşa deriz. Şimdi İnönü diyorlar. Ne maçlarımız oldu orada. Futbolu bıraktığım 1950 yılından bu yana hiç ayağım değmemişti İnönü’nün çimlerine. O gün, 100’üncü Yıl kutlamaları için Feyyaz’ın kolunda sahaya girince duyduğum heyecanı anlatamam. Herkes bize bakıyor, seyirciler tribünlerde. Tıpkı eski günlerdeki gibi… Bir an yığılacaktım olduğum yere. Çok heyecanlandım. Hiç böyle bir günüm olmadı. Allah bana bu günleri gösterdiği için çok bahtiyarım.”

Opzioni binarie con ig markets Opzioni Bookmark piagnucoleremmo svicolasse misurabile tassandomi leggero ingobbiti follow url Sanlı Sarıalioğlu (1961-1975)

sanli sarialioglu

İşte kariyeri boyunca Beşiktaş forması giymiş bir efsane daha. Forvet mevkiinde görev yapıyordu, topa hakimiyeti ile tanınmaktaydı. Başarılı futbolu ile 12 yıl formasını giydiği Beşiktaş’ta tam 315 lig maçı oynamış ve 66 gol kaydetmişti. Beşiktaş kaptanlığı mertebesine ulaşmış futbolculardan Sanlı Kaptan…

Fikret Demirer (1978-1987)

fikret demirer

Forvet mevkiinde görev yapan Fikret Demirer, profesyonel kariyerine Beşiktaş futbol takımında başlamış, burada geçirdiği 9 sezonun ardından kariyerine Sarıyer ve Ankaragücü takımlarında devam etmiştir. Beşiktaş forması ile 1981-82 ve 1985-86 sezonlarında lig şampiyonlukları yaşamıştır. Fikret Demirer oynadığı dönemlerde Beşiktaş’ın Sergen’iydi bir nevi. Çok koşmaz, topsuz oyunda çok olmazdı belki ama top ayağına çok yakışırdı. Hatta Beşiktaş’tan ayrılışı, özel hayatı ile bile bize Sergen’i hatırlatırdı, daha doğrusu Sergen Fikret’i hatırlatıyordu 🙂

http://uetd-hessen.de/?deuir=small-talk-englisch-kennenlernen&c9a=ff Ali Gültiken (1984-1995)

ali gultiken 10 numara

Metin-Ali-Feyyaz üçlüsünün forvet hattımızı oluşturduğu yıllarda illa ki bu üç isimden biri giyecekti 10 numarayı 🙂 Ali Gültiken’e kısmet oldu. Futbola sağ bek olarak başlasa da forvete geçmesi uzun sürmedi. Golcü kimliği ile takımı sırtlayan isimlerdendi. Beşiktaş’ta oynadığı 262 lig maçında 91 gol kaydetti. 1987-1988’de 38 maçta 30 golle en yüksek performansını gösterirken, gol krallığında Tanju Çolak’ın arkasında ikinci sırayı aldı. Avrupa gol krallığında da altıncı sırayı aldı. Beşiktaş’ın yenilgisiz şampiyonluğu kazandığı 1991-1992 sezonununda oynanan en kritik maç olan 9 Mayıs 1992 günü BJK İnönü Stadı’ndaki Galatasaray maçında takımı adına bir gol attıktan sonra bir pozisyonda topun üstüne basınca dizi döndü ve futboldan uzun süre uzak kaldı. Bu sakatlığın etkisinden tam olarak kurtulamayan Ali, bir süre daha futbol oynasa da, eski formunu yakalayamadı ve 1995’te 30 yaşında Beşiktaş’tan ayrılmak zorunda kaldı.

enter site Mehmet Özdilek (1988-2001)

mehmet ozdilek 10 numara

Oyun stili ile dönemin Belçika’lı yıldız futbolcu Enzo Scifo’ya benzemesi nedeniye kendisine bu futbolcunun adı antrenörü tarafından lakap olarak takıldı ve futbol hayatı boyunca Şifo Mehmet olarak anıldı.

1988 yılında aktif futbol hayatını tamamlayacağı Beşiktaş’ımıza transfer oldu. İlk geldiğinde forma numarası 9’du. Daha sonra Ali ve Sergen’in takımdan ayrılması ile 10 numaralı formasına kavuştu. 13 sezon boyunca aralıksız olarak Beşiktaş’ta forma giydi ve çalıştığı her teknik direktör tarafından ilk 11’in değişilmez oyuncusu olarak oynatıldı. Sadece John Toshack döneminde Galli teknik direktör ile bir sürtüşme yaşadı ve yedek oyuncu olarak bir dönem geçirdi.

Orta saha ve zaman zaman forvette yer aldı. Kısa boyuna karşın zamanlaması ve futbol zekası ile sayısız kafa golü atan Mehmet Özdilek, oynadığı 387 lig maçında 130 gol kaydetti. Bu rakam ona, tüm zamanlarda Türkiye Birinci Ligi’nde en çok gol atan orta saha futbolusu unvanını getirdi. Hayatında sadece bir kart yemiş olması, onun ne kadar centilmen biri olduğunu göstermektedir. Fakat bu kart, bir kırmızı karttı ve kariyerin sonuna doğru verilmişti.

follow site Ahmet Dursun (1999-2003 / 2005-2006)

ahmet dursun 10 numara

Sergen Yalçın Beşiktaş’taki ikinci dönemine başlamadan önce Beşiktaş’ta 10 numaralı formayı giyen Ahmet Dursun’du. O dönemde takımın en verimli oyuncularından olan Ahmet bu formayı haketmişti. Ancak Sergen’in dönmesiyle forma gerçek sahibine geçmişti. Hatta bu formayı Sergen’e vermemek için oldukça savaşan Ahmet Dursun bu durumdan dolayı çıkardığı huzursuzluk yüzünden gözden de düşmüş ve bu olay Beşiktaş’tan ayrılmasına kadar varacak sürecin başlangıcı olmuştu.

robot 37 forex Sergen Yalçın (1991-1997 / 2002-2006)

sergen yalcin 10 numara

Yeteneği ile kariyeri aynı doğrultuda gitmeyen bir süperstar o. Türkiye’de değil Brezilya’da doğsa ya da özel hayatına biraz daha önem verseydi belki de dünyanın göreceği en yetenekli isimler arasına adını yazdıracaktı. Her türlü çabasına rağmen Türk futboluna damga vurmayı başarmış bir isimdir. Frikik golleri ile örümcek ağlarını temizlemesi, 100. yılda şampiyonluğu getiren golü atması, efsane Chelsea maçı performansı, basınla olan enteresan muhabbetleri ile hala akıllarda. Beşiktaş’taki ilk yıllarında 11 numaralı formayı giyse de sonraki döneminde 10 numaralı forma ile efsane olmuştur. Türkiye’deki en yetenekli 10 numarayı giymiş futbolcudur…

http://www.hamburg-zeigt-kunst.de/?biudet=bin%C3%A4re-optionen-reich-werden&a72=9f Mattias Delgado (2006-2010)

delgado 10 numara

Sergen’den sonra 10 numara arayışlarımızdan sonra gelen en iyi 10 numaraydı desek yeridir. Basel’den tam 5M Euro’ya transfer ettiğimiz Delgado o zamana kadar ismi pekte duyulmayan bir oyuncuydu. Hatta kimilerine göre 5M hakettiğinden de çok bir rakamdı ve değmezdi. Fakat Delgado geldiği günden itibaren gösterdiği performans ile herkesi yanıltmayı başardı. Ancak her Beşiktaş’lı gibi onunda bu gidişatına dur diyecek birşey vardı! O da sakatlık kabusu! Yaşadığı sakatlıktan sonra bir türlü toparlanamadı ve takımımız ile yolları beklenenden erken bir şekilde ayrıldı…

http://diebrueder.ch/piskodral/6622 Olcay Şahan (2012-…)

Olcay_Sahan_10_Numara

Halihazırda 10 numaralı formayı giyen oyuncumuz… Klasik bir 10 numara olmamasından dolayı taraftar tarafından bu numarayı giymesi tartışılsa da o ”müthiş sol ayağı” ile hepimizin sevgisini kazanmayı bilmiştir. Belki çok yetenekli değil ama takıma en çok katkı veren oyuncuların başında geliyor bizce.

source Bonus: Bebe (2011-2012)

bebe besiktas

Tarihte bu kadar efsane oyuncunun giydiği 10 numarayı hangi akıllı bu adama giydirdi bizde anlamadık. Gerçi pek fazla giymekte nasip olmadı Bebe’ye forma adamı kabul etmedi resmen 🙂

One thought on “Beşiktaş’ta 10 numaralı formayı giyen 10 futbolcu

  • 3 Mayıs 2017 at 16:40
    Permalink

    10 numara dendiği zaman takımın rejisörü akla gelir. Bu listeden Şeref Görkey dışında sadece Sergen, Şifo Mehmet ve Delgado 10 numara kabul edilebilinir. Gerisi forvet elemanı. Sırt numarasına bakmadan 10 numara diyebileceğimiz başka isimler: Baba Recep, Birol Pekel, Yusuf Tunaoğlu , Sosa….

    Yanıtla

Bu yazı hakkında bir şeyler söylemek istiyorsan yorum yaz...

error: İçerik korunuyor!!!