Avrupa Futbol Şampiyonası nedir?

Futbolun beşiği Avrupa’da modern futbol oynanmaya başlandığından beri ülkelerin en iyi oyuncularından kurulu takımların birbirleri ile karşılaşması fikri vardı. İlk olarak 1927 yılında Fransa Futbol Federasyonu genel sekreteri go site Henri Delaunay tarafından bu fikrin hayata geçirilmesi teklif edilse de, bunun gerçekleşmesi http://documentalqueridowatson.es/pizdyhov/4268 1960 yılını buldu. Böylelikle buy Lyrica dubai 4 yılda bir yapılması planlanan http://iviti.co.uk/?vera=profit-point-opzione-binarie&1dc=bd Avrupa Futbol Şampiyonası başlanmış oldu.

Avrupa Uluslar Kupası adıyla düzenlenen şampiyonaya dönem şartları gereği 1960 yılında bazı ülkeler bu turnuvaya katılamadı. Ön elemelere 17 takım katılırken bunlardan sadece 4’ü turnuvaya katılmış  ve direk yarı finalden başlanmıştır. Yarı final ve final maçları Fransa’da oynanmıştır. İlk turnuvanın şampiyonu ise Yugoslavyayı uzatmalarda yenen source site Sovyetler Birliği olmuştur.

Turnuva trading petrolifero 1976 yılına kadar الخيارات الثنائية الوكالة الدولية للطاقة تاجر جوجل 4 takımın katılımı ile devam etmiştir. http://freejobseeker.com/?wordfence_lh=1 1980’den 1992 yılına kadar ise http://mediaeffectivegroup.pl/?jiiopaa=opcje-binarne-taktyki&d20=f8 8 takım katılmış ve turnuva çeyrek finalden başlamıştır. http://ajm-web-designs.co.uk/page-sitemap.xml 1996 yılından 2012 yılına kadar http://tjez.gob.mx/perdakosis/8360 16 takım turnuvada yer almış ve takımlar gruplara bölünmüş sonrasında çeyrek final ile devam edilmiştir. rencontre musicien  2016 yılında ise ilk kez 24 takımlı bir turnuva düzenlenmiştir.

Bu turnuvaları en çok kazanan takımlar ise 1964-2008-2012 yıllarındaki şampiyonlukları ile İspanya ve 1972-1980-1996 yıllarındaki şampiyonlukları ile Almanya‘dır. Bunun dışında Fransa 2 kez, Sovyetler Birliği, İtalya, Çekoslovakya, Hollanda, Danimarka, Yunanistan ise 1’er kez Avrupa Şampiyonu olmuşlardır. Fransa ise 2016 yılındaki turnuva ile birlikte 3. kez ev sahipliği yapmış ve Avrupa Futbol Şampiyonasına en fazla ev sahipliği yapan ülke olmuştur.

Türkiye Milli Futbol Takım 1996, 2008 ve 2016 yılındaki turnuvalara katılabilme hakkı kazanmıştır. Millilerimiz 1996 yılında  Hırvatistan, Portekiz, Danimarka’nın olduğu grupta puan alamamış ve turnuvaya gruplarda veda etmiştir. 2008 yılında ise gruptaki rakiplerimiz Portekiz, İsviçre ve Çek Cumhuriyeti olmuştur.  6 puan alarak gruplarda 2. olmayı başaran millilerimiz çeyrek finalde Hırvatistan ile karşılaşmıştır. Hırvatistan’ı penaltılar ile geçen milli takımımız yarı finalde Almanya’ya 3-2 yenilerek turnuvadan elenmiştir.  Milli takımımız 2016 yılındaki turnuvada ise İspanya, Hırvatistan ve Çek Cumhuriyeti ile aynı gruba düşmüş ve grupta sadece Çek Cumhuriyeti’ni yenerek 3 puan ile turnuvaya veda etmiştir.

 

Beşiktaşımızdan da bu turnuvaya katılan bir çok futbolcu olmuştur. İşte Avrupa Futbol Şampiyonası’nda mücadele etme şansı bulan Beşiktaşlı futbolcular.

 

Bu yazı hakkında bir şeyler söylemek istiyorsan yorum yaz...

error: İçerik korunuyor!!!